Normal doğum dikişleri ne zaman iyileşir?

Normal doğum dikişleri ne zaman iyileşir?

Sevgililer, normal doğum sırasında anneler için iki tür kesi yapıyoruz. Yani bebeğin kolayca dışarı çıkmasını sağlamak ve anne dokularının doğal ve uygunsuz bir şekilde yırtılmasını önlemektir.

18:00’de check-in:00’dan yere yapılan bir diğeri saat 8’dir.00 yüksekliğinde ve merkezden dışa doğru giden iki kesimin artıları ve eksileri var. Bu benim tercih ettiğim yan kesim ve kesmek istediğimde yan kesimi tercih ediyorum.

Neden Kesi Yapılır?

Neden kesiyoruz? merak ediyor olabilirsiniz.

Kesi yapılmadan bebeğin kendi kendine çıkmasını beklemek, dokunun kontrolsüz ve düzensiz yırtılmasıyla ciddi sorunlara yol açabilir. Örneğin bunlardan en önemlisi alt kesi sfinkterinin hasar görmesi nedeniyle kaka yapamama durumudur.

Normal Doğum Dikişileri Ne Zaman İyileşir?

Bu dikişlerin ilk beş gün pansumanı yapılıp, sonra da iyi bakım yapılıp kuru tutularak kendiliğinden iyileşmesi beklenir. Bazı kadınlarda iyileşirken o bölgede büzüşme, gerilme, dikişlerin tutmaması, tekrardan enfekte olma ve iltihaplanma olabilir.

Dikişler Açıldığı Zaman Tekrar Dikiş Tutması Çok Zordur!

Normal bir doğumdan sonra dikişler açıldığında bölgenin tekrar dikişleri tutması çok zordur bu nedenle bazı kadınlar açık bölgedeki dokunun doğal iyileşmesi nedeniyle giriş bölgesinde şişlik ve şişlik şikayeti ile gevşeklik yaşarlar.

Sadece giriş kısmı değil, bebek doğduğunda vajina da aşağı doğru hareket eder. Yırtık çok büyük olmadığı ve kendi kendine iyileşmesini beklemediği sürece nakliye sırasında yırtığın içini dikmiyoruz.

Normal Doğum Dikişleri Sonrası Yaşanabilecek Sorunlar

Maalesef bazı kadınlarda;

  • Vajinanın doğum sonrası eski haline dönmeyip genişlemesi,
  • İlişki esnasında içeriye hava girmesi,
  • İlişki esnasında ses gelmesi,
  • İdrar kaçırma,
  • Öksürürken,
  • Hapşırırken,
  • Tuvalete oturduğunda elinde bir şeylerin gelmesi,
  • Kaka yaparken zorlanma,
  • Sık sık idrar yolu enfeksiyonu ya da mantar.

Normal Doğum Dikişleri Tedavisi

Bunlar doğum sonrası dikiş problemleriyle ilişkili hastalıklardır. Terapide ne yapıyorsun?

Dikişli teslimat durumunda, dikişlerin çekmesini, gerginliğini ve deformasyonunu düzeltiriz. Görsel olarak, hem görünüm hem de iç yapı iyileştirildi. Ortalama bir saat süren ve hastanede kalmayı gerektirmeyen bir iyileşme ameliyatı türüdür.

5/5 - (2 votes)

Melis

Merhabalar, adım Zehra 1997'de İzmir'da doğdum. Uzun zamandır hayata dair içerikler üretiyor ve takipçilerim ile paylaşıyorum. Umarım beğenir ve paylaşırsınız!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir