İshale Ne İyi Gelir?

İshale Ne İyi Gelir?

İshale Ne İyi Gelir:İshal gıda zehirlenmesi gibi bazı rahatsızlıklardan dolayı veya belirli gıdaların fazla tüketiminden dolayı ortaya çıkan bir sağlık problemidir. İshal olduğunuz süresince dikkat edilmesi gereken bazı noktalar vardır. Örneğin sindirim organlarınızı yormayacak daha yararlı ve hafif gıdaların tüketilmesi, sıvı tüketiminin arttırılması gerekmektedir. Özellikle yağ ve yağlı gıdalar, süt ürünleri tüketiminize dikkat etmelisiniz.

İshali Geçiren Yöntemler
İshali engellemek için ise yapılabilecek birçok bitkisel tedavi yöntemi bulunmaktadır. İshal tedavisinde kullanılan yiyeceklerin başında muz ve limon gelmektedir. İshal sırasında büyük oranda potasyum kaybedildiğinden muz hem kolay sindirimiyle hemde potasyum zenginliğiyle sorunu gidermeye yardımcı olur. İshale sebep olan patojenleri yok etmeye yarayan limon suyu ise bir diğer tedavi yöntemidir. Gün içerisinde 3- 5 kez limon suyu tüketilmesi gerekmektedir.

Elma sirkesi antiseptik özelliği taşıdığından dolayı tüm sindirim sisteminizin temizlenmesini sağlayacaktır. Yediğiniz her öğünden hemen sonra su ile doldurduğumuz bardağa birkaç çay kaşığı elma sirkesi ilave edip tüketebilirsiniz.

İshali geçirmek için evde rahatlıkla hazırlayabileceğiniz şeker ve tuz kürünü de deneyebilirsiniz. En basitinden 1 lt suyun içerisine 2 tatlı kaşığı şeker ve tuzu ilave edip bu karışımı her tuvaletten sonra 1 çay bardağı için.

Bakteri sebebiyle ortaya çıkan ishal ise daha tehlikelidir. Bunun için ise bal önerebiliriz. Bal, bakterilerin en büyük düşmanıdır.

İshale neden olur mu?
Bakteriyel enfeksiyonlar yüksek hava sıcaklıklarında yiyeceklerde kolayca ve hızla çoğalabilir. Gıdaların saklama koşullarına bağlı olarak mikroplarda ve ürettikleri toksinlerde artış gözlenir. Enfekte gıdaları yiyen insanlar, genellikle gastroenterit olarak bilinen ishale yakalanabilir. Bu nedenle uzun süredir dışarıda bekleyen yiyecekleri yememek önemlidir.

Bakteriyel enfeksiyonlar veya bağırsak bozuklukları gibi problemler nedeniyle ishal oluşabilir. İshalin en yaygın nedenleri şunlardır:

Su ve yiyeceklerin neden olduğu mikrobiyal bağırsak hastalığı
Süt ve süt ürünleri gibi yiyeceklere karşı hoşgörüsüzlük
Parazitler
Müshil kullanımı
İlaca bağlı yan etkiler
●İltihaptan ziyade bağırsak yapısına zarar veren 977 hastalık
Bağırsaklara zarar veren hastalıklar sinirli olmaktan çok bağırsağın işlevi

5/5 - (1 vote)

Melis

Merhabalar, adım Zehra 1997'de İzmir'da doğdum. Uzun zamandır hayata dair içerikler üretiyor ve takipçilerim ile paylaşıyorum. Umarım beğenir ve paylaşırsınız!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir