حاج آقای اعتماد سعید مداح اهل بیت - ۱۰:۵۵:۵۵ ۱۳۸۹/۱۱/۲۰

اختصاصی هیئت رزمندگان اسلام
گفتگوی زیر مصاحبه مجله هیات با حاج آقای اعتماد سعید مداح اهل بیت در تاریخ 1/10/89 است که در منزل ایشان واقع در خیابان مجاهدین اسلام انجام شده است.

 

*در ابتدا خودتان را به طور اجمالی معرفی کنید؟

 

من جواد اعتماد سعید متولد سال 1330 صادره از تهران بخش برزن هستم. من در خانه ای درخیابان خراسان متولد شدم و در همان جا به سن 23 سالگی رسیدم وبعد از مدتی مرحوم پدرم منزل را عوض کرد و به شهر ری عزیمت کردیم و من هم چون آن موقع با آنها زندگی می کردم مجبور بودم با آنها به شهرری عزیمت کنم.

قبل از انقلاب نیز در تظاهرات و کارهایی از این قبیل شرکت می کردم و بعد ازانقلاب نیز ازدواج کردم و مستقل شدم و در منطقه سقا باشی تهران ساکن شدم واکنون نزدیک به سی سال است که در این منطقه سکونت دارم.

* شما چند سال است که مداحی می کنید؟

من مداحی را از قبل از انقلاب آغاز کردم چون در یک خانواده ای روحانی بزرگ شدم و به اصطلاح چسبیده روحانیت نیستم و چکیده روحانیت هستم به این منظور که هم مرحوم پدرم ملبس به لباس روحانیت بودند و هم پدر بزرگم و حتی جدم و عموهایم نیز ملبس بودند و مداحی می‏کردند. خلاصه می شود گفت که درکنار سفره امام حسین بزرگ شدم.

شما اگر همه مداحان تهران را نگاه کنید تعداد انگشت شماری هستند که خودشان در خانواده‏ای روحانی بزرگ شده اند و به قول معروف اکثر آقایان چسبیده اند به کار و چکیده نیستند.

شاهد هم زیاد دارم مثلا از آقای آهی بپرسید ایشان گفته ی من را تصدیق می کند. من از طفولیت در کنار منبر مرحوم پدر وپدربزگم بزرگ شده ام.

اما اینکه از چه سالی مداح رسمی شدم در حدود 40 سال است که این کار را انجام می دهم.

ولی دوباره تاکید می کنم که من ازکودکی در کنار چهار پایه پدر و پدر بزرگم می نشستم و روضه خوانی آنها را می دیدم.

ولی 40 سال است که من جلسه دهگی دارم و به طور رسمی روضه می خوانم.

مرحوم پدر و پدر بزرگم نیز برایم سمت استادی داشتند و پای منبر وجلسات آنها بزرگ شدم.

* شغل شما چه بود و اکنون به چه کاری می پردازید؟

من در حدود 20 سال نیز در اداره مشغول به کار بودم و در کنار کار اداری نیز فعالیت مداحی را انجام می دادم من در اداره این احساس را داشتم که پول و درآمد آن مقداری مشکل دارد برای همین اداره را رها کردم و تنها به کار مداحی می پردازم.

من راننده بودم و در اداره برق و در نقلیه سنگین کار می کردم اما محور فعالیت من مداحی بود.

بعد از مدتی که در آن اداره کار می کردم و حدود 20 سال می شد اما نمی توانستم به کار مداحی برسم مثلا دیگر نمی توانستم جلسات دهگی داشته باشم و یا به شهرستان ها برای مداحی بروم و اداره برایم مثل یک ترمز بود و شهرستان ها از من توقع داشتند که بروم به همین دلیل کار اداره را رها کردم و خود را بازخرید کردم و چون دیگر خانم ها وارد کار شده بودند و محیط مناسبی برای ادامه شغل نبود بنابراین اداره را رها کردم و فقطه به کار مداحی پرداختم.

الحمدلله وقتی از کار اداری نجات پیدا کردم زندگی ام بهتر شد و اکنون بسیار راحت تر از قبل زندگی می کنم.

* پس کار دیگر به بازنشستگی نکشید؟

اصلا من بازخرید شدم و دستم درون سفره حضرت زهرا(س) است و آنچه که تاکنون رزقم بوده است به من رسیده و الحمدلله هیچ مشکلی نیز ندارم. و اکنون نیز هیچ کاری ندارم به غیر از مداحی اهل بیت.

* مقداری در خصوص اساتیدتان هم می فرمایید وغیر از مرحوم پدرتان از کسی دیگر هم درس گرفتید یا خیر؟

همانطور که گفتم من در یک خانه ای بزرگ شدم که مرحوم شیخ ابوالفضل اعتماد سعید یعنی پدربزرگم به من آموزش داد و یا حاج علی اعتماد سعید که پدرم هستند نیز به من آموزش مداحی دادند و می شود گفت که عیب و ایراد کارم را این آقایان گرفتند یعنی استاد در کنارم بود و هرسوالی که داشتم از آنها می پرسیدم اگر چه اکنون نیز کارم ایرادی داشته باشد می پرسم زیرا اعتقاد دارم ندانستن عیب نیست ولی نپرسیدن عیب است و اگر اکنون مشکل داشته باشم از وجود آقای انسانی و یا حاج حسن معطر ویا حاج اکبر کاهنی استفاده می کنم و اگر سوالاتم در خصوص مقتل باشد از حاج شیخ حسین انصاریان می پرسم چون با ایشان رابطه تنگاتنگ دارم و یا از آقای سرخه ای استفاده می‏کنم و یا اگر مشکل شعری داشته باشم از آقای سازگار نیز استفاده می کنم.

* آیا هم اکنون با حاج آقای ارضی نیز ارتباط دارید؟

با حاج منصور چند سالی بعد از انقلاب جلسه‏ای داشتیم که شب های دوشنبه در محله ی سقا باشی که آقای انصاریان منبر می رفت و بعد از ایشان حاج منصور مداحی می کرد وبعد برادران طاهری و بعد هم من مداحی می کردم یعنی سه یا چهار مداح باهم بعد از منبر آقا مداحی می کردیم. وبعد از انقلاب تنگاتنگ با حاج منصور ارتباط داشتم و با هم کنار یک سفره بودیم و با هم مراسم مسجد جامع را می گرداندیم.

* از جلسه مسجد جامع بگویید من تعریفش را خیلی شنیدم.

بله جلسه مسجد جامع یکی از پربارترین جلسات در زمان بعد از انقلاب و زمان جنگ بود خیلی از بچه ها از جبهه می آمدند فقط به خاطر آن ده روز اول محرم با ساک می‏آمدند درون مسجد و در آنجا بودند وعزاداری می کردند و جلسه هم که تمام می شد یک راست حتی بعضی ها خانه هم نمی رفتند برمی گشتند جبهه.

اکنون نیز کما فی السابق یعنی حدود 30 سال است که در مسجد جامع مراسم برگزار می شود که در حدود 20سال را آقای انصاریان منبر می رفت و بعد حاج منصور مداحی می کرد و مرتضی طاهری می خواند و من مداحی می کردم بعد از آن یعنی در حدود 3 یا 4 سال می شود که دیگر آقای انصاریان آنجا منبر نمی رود ولی مسجد جامع همان برنامه را دارد بعد از آقای انصاریان حاج شیخ علیرضا عدالتی آنجا منبر می رفت و اکنون نیز آقا مجتی تهرانی آنجا منبر می رود من نیز دوسالی است که به دلیل قول دادن در کاشان نتوانستم آنجا حاضر شوم.

من هم دیدم که شهرستان اکنون جای ما نیست ومن به دنبال پول نیستم به همین دلیل برنامه‏های شهرستان را حذف کردم و اکنون 4 یا 5 سال است که صبح ها مسجد جامع هستم و همان روال خودش را دارد.

* مراسم شما فقط مسجد جامع است یاجاهای دیگری هم مداحی می کنید؟

مراسم هفتگی من در هیات مسلم بن عقیل است که سیار است و یا در احباب العباس که در قلمستان است ولی جای ثابت خاصی وجود ندارد و مسجد جامع را فقط دهه اول محرم مداحی می‏کنم و هرجا که پرچم امام حسین(ع) خورده باشد من حاضر می شوم .

* شما مراسمی هم درحسینیه ی خودتان برگزار می کنید؟

مراسم عشاق الحسین حاج قربان این جا برگزار می شود ویا هیت فاطمیون گاها اینجا مراسم دارند و صبح های پنج شنبه نیز در این مکان زیارت عاشورا خوانده می شود

* شما کلاس مداحی هم برگزار می کنید؟

کلاس مداحی من در تهرانپارس بود آن هم به حدود 25 سال قبل برمی گردد که صاحب خانه شخصی بود به نام آقای مافیا که خانه را فروخت به همین دلیل کلاس های مداحی به مسجد حضرت امیر المومنین در شهید باقری موکول شد و چند سالی نیز در آنجا این کلاس ها برگزار می شد و آن جلسه به دلیل ترافیک و مقداری مشکلات دیگر برگزار نشد اما اکنون این جلسات به خیابان ارباب مهدی قدیم یا همان بخت آزاد جدید منتقل شده است و درون حسینیه ارباب بی کفن برگزار می‏شود که این جلسات کما فی السابق در شب های پنج شنبه ادامه دارد و مداحان شعر می خوانند و مداحی می کنند و من نیزدر آنجا تذکرات لازم را می دهم.

روزی به یک صاحب نظر گفتم شما چند استاد دیده ای تا به این جا رسیده ای گفت نزدیک به دو هزار استاد و من تعجب کردم و گفتم چه طور گفت جایی یکی زیاد خواند و خراب کرد و دیگری جایی کم خواند و خراب کرد و جایی سبک های جدید خواند و خراب کرد و جایی سبک های قدیمی خواند و خراب کرد بنابراین اساتید زیادی را دیده ام.

و من هم درآن جلسه می گویم که اگر کسی می خواهد در کلاس امام حسین(ع) بماند باید راهش را درست برود همانطور که من نیز در پای اساتید زیادی می نشینم آنها نیز باید بنشینند و گوش دهند.

* یک بحثی هم جدیدا مطرح شده است و بخصوص از سال گذشته تا کنون نمود داشته است بحث های سیاسی است که روی منبر زده می شود نظر شما در این باره چیست؟ و مداح چه نقشی در پیشبرد اهداف سیاسی دارد؟

مداح باید به مسائل سیاسی روز واقف باشد و در فتنه سال 88 نیز دیدید که مداحان شعر های روز می خواندند و من نیز خودم به شعرا گفتم شما شعر روز بسرایید زیرا مداح بلند گوی اهل بیت(ع) است و باید حق را بگوید و باید ارزش های انقلاب را زنده نگه دارد مداحی که به سیاست کاری نداشته باشد لنگ می زند و نمی تواند درست حرکت کند.

البته این نکته نیز ضروری است که هرکس که نمی تواند داخل شود و از آن خارج شود لازم نیست که روی منبر حرف بزند و کسی می تواند این کار را نجام دهد که بداند کجا حرف بزند و کجا جای صحبت کردن نیست.

* شما آفات مداحی را در چه چیز هایی می دانید؟

آفت مداحی خیلی چیز هایی است که اکنون گریبان گیر مداحان جوان شده است اول اینکه پول محور شده است یعنی یک مداح از قبل طی می کند که چه قدر می گیرد تا مداحی کند اگر مداحی با طی کردن انجام شود آن مداحی خراب می شود اما متاسفانه اکنون طی کردن گریبان‏گیر مداحان و منبری ها شده است و هر چه می گوییم حریف شان نمی شویم اما این را بدانند که چه خواننده و چه منبری اگر طی کند کارش دوام نخواهد داشت و اکنون نیز یکی دیگر از آفات مداحی ظاهر یک مداح است. کسانی می آیند مداحی می کنند که ظاهرشان به ظاهر یک نوکر امام حسین نمی خورد و این گونه نیست که امام حسین دوست داشته باشد.

مداحان ما دیگر سنتی خوانی را کنار گذاشته‏اند و دیگر حرمت مجلس امام حسین(ع) را نگه نمی دارند اکنون کار مداح بگونه ای است که مردم راه رفتن ما و اینکه ما چه ماشینی سوار می شویم را نگاه می کنند. آفات مداحی بسیار زیاد است.

* شما نکته ای فرمودید در خصوص طی کردن قبل از مداحی شما خودتان هم از این راه امرار معاش می کنید آیا قبل از مداحی کردن طی نمی کنید؟

اما من می گویم که محور مداحی من امام حسین است و نه پول اما دیگرانی که طی می کنند محورشان پول است و نه امام حسین.

خدا آن روز را هرگز نیاورد که من بگویم آنقدر پول می گیرم بعد مداحی می کنم من در 40 سال مداحی کردنم هرگز به یاد نمی آورم که از قبل طی کرده باشم اگر کسی خواست پول بدهد می دهد و اگر کسی نخواست نمی دهد من هر گز طلب نمی کنم. من زودتر پاکت خودم را گرفته ام و حضرت زهرا پول مرا داده است. آنها همین که به من اجازه داده اند که من در این خانه نفس بزنم از ایشان ممنونم.

من به یاد دارم اولین پاکت خود را نمی گرفتم و این موضوع برای 30 سال پیش است و اولین پاکت مرا آقای انصاریان داد به یاد دارم جایی در باقرآباد مداحی می کردم که سخنرانش آقای انصاریان بود. مکان هیئت برای حاج آقای مهدیان بود که ایشان اکنون در قید حیات هستند و از خودشان می توانید بپرسید من شب آخر پاکت خود را نگرفتم و آقای محسن طاهری هم آنجا بود من قبل از آقای انصاریان خواندم و آقای طاهری بعد از ایشان ، من پاکتم را نگرفتم و جایی دیگر در شاه عبد العظیم برای آقای غیوری مداحی می‏کردم و آنجا هم پاکت خودم را نگرفتم اما آقای انصاریان بعد از هیئت گفت چرا پاکت خود را نمی گیری گفتم من کاسب هستم و لازم ندارم گفت اگر خودت احتیاج نداری بگیر به کسی که احتیاج دارد بده و من اولین پاکت را از دست آقای انصاریان گرفتم. در کاشان همه طی می کنند و من این را بدون ابا می گویم زیرا خود هیئت های کاشان از این قضیه خسته شده اند.

* من فکر می کنم یکی از آفات مداحی عدم مطالعه است مخصوصا این مداحان جوان به نظرم بیشتر تقلید می کنند وچیزی از خودشان بروز نمی دهند در این باره چه باید کرد؟

متاسفانه کمتر کسی میان آنها وجود دارد که استادی را دیده باشد و اکنون نیز روخوانی می‏کنند و کتاب چه را باز می کنند واز رو می خوانند و دیگر پیدا نمی شود که شعر را حفظ کرده باشند و یا به مقاتل احاطه داشته باشند و زحمت نمی کشند اکنون هستند کسانی که تمام اشعار را از حفظ می خوانند فکر می کنند مداحی کردن فقط صدا است شما اگر صدای خوبی هم داشته باشید اما غلط بخوانید فایده ندارد یعنی تا زانو نزنید و یاد نگیرید همان بهتر که نخوانید تا اشتباه بخوانید.

چون نمی روند بپرسند آن وقت شعر را اشتباه می‏خوانند و سبک های نادرست استفاده می‏کنند و مقتل را نیز که نگاهش هم نمی کنند.

متاسفانه مداحان جوان سبک شناس هم نیستند مثلا سبک ولادت را برای ایام حزن می خوانند و بالعکس که این نیز کج سلیقگی مداحان جوان را می رساند یعنی فقط می نشینند و تقلید می کنند مداحان جوان برای آنکه بتوانند سبک خوبی را داشته باشند باید ابتدا یک بار شعر را بخوانند و مضمون آن را دریابند و باتوجه به مضمون یک سبک ایجاد کنند و بدانند سبک های قصیده و غزل نیز بایکدیگر متفاوت است که این باید رعایت شود.

من خودم اگر مسئله ای را ندانم می پرسم اما این باعث می شود که من جای دیگر مداحی کردم غلط نخوانم.

* شما اکنون سبک هارا از خودتان می سازید و یا برایتان می سازند؟

من سعی می کنم اشعار را برروی سبک های سنتی قرار دهم و یا از سبک های سنتی استفاده می کنم و حال مجلس را نگاه می کنم و سبک را روی شعر می گذارم. شما خودتان حتما دیده اید که آقا چند مرحله برای مداحان صحبت کرده است که از سبکهای قدیمی استفاده کنید.

من اشعار آقای آرام را هنوز می خوانم و خداوند روحش را شاد کند این مرد با خلوص خودش وبا صفای خودش شعر می گفت و من و حاج منصور فقط اشعار او را می خواندیم و حتی الآن نیز اشعار او را می خوانیم هنوز که هنوز است شما می بینید سبک های قدیمی حزن دارد و زنده است.

* شما پیشنهادتان به جوان هایی که می خواهند وارد این عرصه شوند چیست؟

جوانان باید زانو بزنند واز خوانندگانی که صاحب نام هستند وخبره ی کار هستند استفاده کنند من خودم تجربه 40 سال مداحی را در اختیارشان قرار می دهم اما بیایند وبپرسند ثمره یکی از جلسات تهران پارس یکی از آنها مداحی است به نام قاسم رضایی الحمدلله ایشان اکنون هم خوب می خواند و هم خوب شعر را می شناسد.

* شما اگر بخواهید یک جمله و یک تعریفی از ماه صفر داشته باشید اولین چیزی که به ذهن شما می رسد چیست؟

همان فرمایش حضرت امام که فرمودند این محرم و صفر است که اسلام را زنده نگه داشته است

یا مرحوم شفق می فرماید:

هیچ می دانی محرم ماه چیست

هیچ می دانی که این ره راه کیست؟

ماه تقدیر قضا وسرنوشت

ماه ره خوردن به دوزخ یا بهشت

ماه از شوق شهادت پرشدن

ماه تعیین مسیر حر شدن

* ما شعرایی داریم مانند محتشم و مادحین داشتیم مانند حاج اکبر ناظم که ماندگار شدند سوال من این است که رمز ماندگاری چیست؟

رمز ماندگاری در یک کلمه اخلاص است آنها با امام حسین(ع) معامله کردند و ماندگار شدند اگر محتشم را ببینید خواهید دید که پیغمبر دست او را گرفت و به پله های بالا نشاند و حاج اکبر ناظم هم با اخلاص خواند و شفای فرزندش را از حضرت عباس گرفت و ماندگار شد و هرجا می خواند مردم به آنجا می آمدند و مریض های خود را به آنجا می‏بردند برای شفا. اگر ما برسیم به این که در یک خانه ای داریم نوکری می‏کنیم که مرده را زنده می کنند، دیگر هیچ جای بد خواندن و بد سرودن وجود ندارد باید مداح ما تقوی داشته باشد.

البته من چند وقت پیش که تلویزیون نگاه می‏کردم ، داشتند از پیر غلامان تقدیر می‏کردند و حتی از یکسری که فوت کرده بودند صداهایشان پخش می شد شما ببینید این لطف امام حسین است یا خیر زیرا آنها که دستشان کوتاه است را نیز فراموش نمی کند.

* در پایان اگر نکته خاصی هست بفرمایید.

من می خواهم بگویم که ما بلند گوی اهل بیت(ع) هستیم همه چیز ما زیر ذره بین است باید حاسبو قبل ان تحاسبو داشته باشیم تا مورد دوری از این خاندان واقع نشویم.

اگر آنها ما را از این خانه برانند دیگر کسی برایمان تره هم خورد نمی کند و بایدخیلی تلاش کرد که دوباره وارد شویم تازه ممکن هم است که هرگز این کار رخ ندهد.

و ازشما تشکر می کنم که به صحبت های من نیز توجه کردید.


به نقل از نشریه هیئت

نظرات شما
مهدی بهرامی
| |
سلام .سایت خیلی عالی بود/من خودم هم دارم شروع به مداحی میکنم/یکی از ارزوهام مداحیه ولی نمیدونم کلاس مداحی کجا برم که واقعا خوب باشه/اگه میشه کمکم کنید.من 16 سالمه در نارمک زندگی میکنم التماس دعا
هیئت
| |
| |
سلام سايت شما خيلي خوب بود . من اهل خوزستان هستم ودر سن 12سالگي در جبهه بودم از اون موقع دوست داشتم مداحي كنم الان در يك شركت در شهر ري مشغولم ميخوام كلاس مداحي برم البته اگر در شهر ري باشه خيلي خوبه
هیئت
| |
علیک سلام. ممنون که به سایت ما سر زده اید.کلاسهای مداحی زیادی برای آموزش وجود دارند.با اینحال آدرس چند کلاس مداحی برایتان ارسال می گردد.
mahdy.tohi@yahoo.com
| |
سلام سایت خوبی هست من اهل تهرانم 22 سالمه خیلی علاقه دارم به مداحی
هیئت
| |
imangadami313@yahoo.com
| |
سلام ممنون از سایت خوبتان اگر میشه آدرس چند تا کلاس مداحی رو برام ارسال کنید ممنون
هیئت
| |
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی :
ایمیل :  
نظر شما :  
 
Change the CAPTCHA codeSpeak the CAPTCHA code
 
 
Real Time Web Analytics Real Time Web Analytics